На главную   Контакты   Поиск   Карта сайта   Ссылки 
рефераты
 

Життя і творчість Адама Міцкевича (реферат), стр. 2

рого світу. Союз польської молоді поставив епіграфом до свого статуту, прийнятому цього року, слова з “Оди до молодості”:

Друзі младі! Вставайте разом!

Щастя усіх – наша мета і справа.

Міцкевич розумів, що для вираження нових ідей, для того, прогресивні думки стали надбанням народу, необхідні нові літературні форми. Молодий поет звертається до народної творчості, бачачи в ньому життєдайне джерело поезії. Так з'являються перші балади Міцкевича, що знаменують початок польського романтизму.

Міцкевич у своїх баладах використовує сюжети народної поезії, фантастику казок і переказів. Але поета залучили в народній творчості не тільки фантастика і яскраві образи. У народі Міцкевич бачив носія гуманних почуттів, правдивих суджень, високого патріотичного духу.

У своїх баладах він прагнув утілити народні поняття про справедливість, моральний борг, патріотизм.

У 1822 році був виданий перший тім добутків поета, у який увійшли його балади і романси.

Ідеї і теми, намічені в баладах, Міцкевич розвив надалі у своїх великих добутках цього періоду: у поемах “Гражиня” і “Дзяді” (2 і 4 частини), що увійшли в другий тім його добутків.

Патріотичний сюжет балади “Світязь” - про подвиг народу, що загинув, але не піддалися ворогу, - перегукується із сюжетом поеми “Гражина”, до якої описана героїчна боротьба литовського народу проти хрестоносців. В основу сюжету поеми “Гражина” покладений реальний епізод з історії Литви початку XV століття.

( Князь Новокупка Литавор замислив змінити литовському князю Вітольдові через те, що той на хотів видавати місто Ліду, придане його дружини Гражині. Вона надягає збрую Литавора і вступає в бій проти тевтонських лицарів. Гине. Литавр мстить за неї, убиває командора і викупає свою провину, сходячи на багаття разом зі своєю дружиною. )

Історичний сюжет під пером Міцкевича придбав романтичне фарбування. Він яскраво, із пристрастю оспівав подвиг відважної народної героїні.

В другий тім поезії Міцкевича були включені 2 і 4 частини драматичної поеми “Дзяди” Перша частина поеми залишилася не завершеної, третя частина з'явилися через десять років і носила самостійний характер.

У передмові до другої частини Міцкевич пояснює назву поеми: “Дзяди – це назва урочистого образа, справляє донині простим народом у багатьох місцевостях Литви, Пруссії, Курляндії в пам'ять “Дзядов”, тобто померлих предків”. Міцкевича залучила в цьому стародавньому образі не тільки романтична таємничість, особливе значення вироку над земними справами людей. У перших частинах “Дзядов” уже намічається соціальна схема, що надалі займе головне положення у творчості Міцкевича.

У 1822 році царський уряд починає переслідування таємних організацій у Польщі і Литві. У Варшаві було розкрито “Патріотичне суспільство”, установлене стеження за студентськими організаціями. У 1823 році у Вільно приїжджає таємний радник Новосильців, що з особливою запопадливістю береться за доручене йому справа – розкриття патріотичних організацій. Новосильцеву удалося знайти організації філаретів і філоматів, і 23 жовтня Міцкевич у числі інших учасників був арештований і укладений у Базилианський монастир, перетворений у в'язницю.

Наслідок у справі філаретів було закінчено навесні 1824 року 21 квітня. Міцкевич був випущений з в'язниці на поруки Левеля і залишився у Вільно, Очікуючи рішення по своїй справі. 22 жовтня Міцкевичу було передане розпорядження, не пізніше чим через два дні виїхати в Петербург.

Приїзд у Росію знаменував для Міцкевича початок нового періоду в його житті творчості.

Пізніше, у третій частині “Дзядов” Міцкевич описав свій настрій по дорозі в Росію.

Однак, понад його чекання, перебування в Росії виявилося дуже сприятливим для формування його світогляду і розвитку його творчості. У Петербурзі Міцкевича зустрічали захоплено. Він незабаром зближається з декабристами К. Рилєєв і А. Бестужев, що стають його друзями.

Рилєєв, Бестужев, їхній друг Туманський були знайомі з творчістю Міцкевича ще до приїзду польського поета в Росію. Рилєєв написав вірш “Спогад” по мотивах однойменного сонета Міцкевича, а Туманський перевів цей сонет. Але їх зближали не тільки творчі інтереси, а насамперед загальні ідеї і мети революційної боротьби. Міцкевич пробув у Петербурзі біля трьох місяців, а потім був спрямований в Одесу, щоб обійняти посаду викладача в ліцеї Рімельє. Вільних місць не виявилося. З Петербурга прийшло розпорядження не залишати неблагонадійного поета в Одесі, а відправити його у внутрішні губернії Росії.

Поки йшло переписування щодо подальшого місцеперебування Міцкевича, воно відвідав Крим, що зробив дуже сильне враження на поета і надихнув його на створення прекрасного цик

<< назад    вперед >>

© 2006. Все права защищены.