На главную   Контакты   Поиск   Карта сайта   Ссылки 
рефераты
 

Грані таланту Ніка Тінбергена(реферат), стр. 1

Реферат

на тему:

ГРАНІ ТАЛАНТУ НІКА ТІНБЕРГЕНА

Талант… Таке відоме і водночас до кінця незрозуміле поняття… Мабуть недарма так співзвучне йому чудове українське слово талан – щаслива доля. Справді, якщо талановитій людині ще й поталанить, то її ім’я золотими літерами записується на скрижалях історії.

Тисячі й тисячі імен видатних поетів і письменників, винахідників і філософів, митців і вчених супроводжують людство протягом віків. Дехто з них здобув добру славу ще за свого життя, до когось вона прийшла набагато пізніше, але ми пишаємося ними, часто навіть не знаючи ані про їхню особисту долю, ані навіть точної дати народження або смерті. І, мабуть, до найвідоміших належать ті, кого Бог чи доля нагородили багатогранним талантом, хто зміг досягти сяючих висот у найрізноманітніших галузях людської діяльності.

Справді, далеко не кожний, навіть визначний вчений спроможний висвітлити свої здобутки такою мовою, що захоплені читачі, навіть далекі від роду його діяльності, просто не можуть відірватись від написаного, "проковтуючи книжки" і з нетерпінням чекаючи нових. Всі ми, мабуть, знаємо імена видатних фантастів Івана Єфремова та Володимира Обручева. Та далеко не кожному відомо, що обидва були також і відомими вченими, професорами, геологами, очолюючи певні напрямки науки. Або книги Йосипа Халіфмана, журналіста за фахом, які вводять читача в дивовижний світ наших маленьких сусідів – ос, бджіл, джмелів, мурашок. І написані вони з такою професійною майстерністю, що не одне покоління юних читачів за їхньою допомогою знайшло свій шлях у житті. Не кажемо ми вже про імена Джеральда Дарела чи Жана-Анрі Фабра, Фарлі Моуета або Бернхарда Гржимека… Адже ці вчені-натуралісти давно відомі широкому загалу саме як талановиті письменники. Чи не найпершим серед них є всесвітньо відомий вчений, лауреат Нобелівської премії по фізіології і медицині 1973 року (відзначений нею разом з Карлом фон Фрішем та Конрадом Лоренцем), біолог, зоолог та етолог, а крім того – талановитий письменник-популяризатор Нік (Ніколас) Тінберген (Tinbergen) [1].

Справді щаслива доля справедливо спіткала цю людину, до якої слава і визнання прийшли ще за життя. Народився Нік Тінберген 15 квітня 1907 року в Голландському міс­ті Гаазі і був третім з п’ятьох дітей у сім'ї Дірка Корнеліуса Тінбергена, шкільного вчителя граматики й історії, і Жанет Тінберген. Лише година ходу відділяла оселю Тінбергенів від морського узбережжя, і не дивно, що Нік днями пропадав на березі, насолоджуючись спостереженням за птахами чи колекціонуючи морських черепашок. Ці перші життєві захоплення переросли в глибоку любов до оточуючого світу, яку вчений проніс через усе своє довге життя.

Після закінчення місцевої середньої школи ("Я з труднощами вибрався з неї", – згадував він пізніше) Нік зібрався вступити до університету, але йому порадили спочатку зайнятися практичною роботою, щоб на ділі випробувати і свій потяг до наукової діяльності, і свої здібності. Друзі сім'ї переконали батька послати хлопця у Вогелварте-Роззитен – широко відомий орнітологічний центр, де велося спостереження за перелітними птахами і вперше були розроблені методи їхнього кільцювання. Саме тут юний дослідник вперше познайомився з науковими підходами до вивчення поведінки тварин.

Попрацювавши декілька місяців на орнітологічній станції, Нік відчув себе достатньо підготовленим до продовження навчання і поступив на біологічне відділення широко відомого в той час в Європі та далеко за її межами Лейденського університету. Слухаючи лекції такого чудового викладача, як натураліст Жан Верві, читаючи додаткову літературу, молодий дослідник поглиблював свої знання про поведінку тварин.

Можна сказати, що Тінбергену ще й повезло: він народився трохи пізніше видатного австрійського етолога Карла фон Фріша і мав змогу ознайомитись з його блискучими роботами по поведінці бджіл. Саме тому Ніколас обрав темою докторської дисертації питання про особливості поведінки ос-філантів – убивць бджіл, і блискуче захистив її у 1932 році (зауважте: молодому досліднику ледь виповнилось 25 років!). Вже тут проявився талант Тінбергена не лише як дослідника, а й як письменника (адже недарма кажуть що стислість – сестра таланту!): його дисертація була написана у вигляді тез і виявилась найкоротшою з будь-коли прийнятих до захисту в Лейденському університеті. Вже в цій роботі чітко окреслились підходи вченого до проведення досліджень, які стали класичним прикладом для всіх сучасних етологів: спочатку за допомогою терплячих, кропітких спостережень з'ясувати все можливе про поведінку тварин у природному середовищі, а потім провести експерименти для підтвердження своїх висновків чи теорій.

Невдовзі після захисту дисертації Тінберген та його дружина (оженився він в тому ж 1932 році з Елізабет Руттен, з якою прожив довге щасливе життя, виховавши двох синів та трьох дочок) відправились в Гренландію, де провели 14

    вперед >>

© 2006. Все права защищены.