На главную   Контакты   Поиск   Карта сайта   Ссылки 
рефераты
 

Пані Боварі” Г.Флобера – одна з “вічних книг (реферат), стр. 2

> В романі “Червоне і чорне” органічно поєднані риси психологічного роману (глибина розкриття внутрішнього життя персонажів) і роману філософського, в якому автор порушує найактуальніші й найскладніші проблеми історії, політики й естетики.

Моральні та філософські протиріччя в повісті Оноре де Бальзака “Гобсек” – одного з ключових творів епопеї “Людська комедія”

Французьким письменник-реаліст Оноре де Бальзак (1799-1850) у грандіозній епопеї “людська комедія” створив цілісний художній світ, в якому втілились у певні образи найгостріші проблеми, моральні і філософські протиріччя. Повість “Гобсек” відноситься до циклу творів “Сцени приватного життя”. Свій остаточний вигляд і назву повість отримала у1835 році, органічно увійшла в “людську комедію” і стала в ній одним з ключових творів. Образ Гобсека набув майже символічного і філософського звучання. “Гобсек” в перекладі з французької означає “живоглот”. У розумінні Бальзака, Гобсек уособлює владу золота, грошей, що правлять світом, від яких залежить щастя і нещастя людей.

Свою філософію про владу золота Гобсек сам не придумав, він вивів її з життя. Гобсек зневірився у моральних цінностях, тому що бачив, як купують людину, кохання, дружину, як гроші впливають на дружбу. Золото дає все, а найголовніше – таємну владу над людьми. Горді красуні з вишуканого товариства, аристократи і політики – всі готові стати на коліна, коли їм потрібні гроші. Історія графині де Ресто є підтвердженням тому. Захоплена пристрастю до молодого красеня Максима де Гирай, графиня розорила свого чоловіка і своїх дітей. Свого коханця вона могла утримати тільки зо допомогою грошей. Дійсність руйнує ілюзії графині де Ресто щодо кохання з боку Максима де Гирая до неї. Влада золота має руйнівну силу. Яскравий приклад дії цієї руйнівної сили – сам Гобсек, що зневажав інші людські цінності; зруйноване сімейне щастя графині де Ресто та її чоловіка. Питання моральності турбують не тільки графа де Ресто, а й графиню де Гран льє, Дервіля, Фанні Мальво. Вони уособлюють такі риси, як порядність, чесність, здоровий глузд. Історія графині де Ресто примушує читачів замислитись над законами життя й моралі. О. Де Бальзак був не просто секретарем французького суспільства, як він себе схарактеризував у “Передмові”, а й суворим критиком і моралістом, який закликав людство зупинитися в безглузді гонитви за насолодою й обмежити свій егоїзм.

Проблема “вічних життєвих цінностей” та людських пристрастей яскраво розкривається не тільки в образах, створених О. де Бальзаком у повісті “Гобсек”.

О. Де Бальзак створив сотні, тисячі не схожих один на одного персонажів, захоплених пристрастями, егоїстичними інтересами. Обрав у “Людський комедії” предметом зображення суспільство, щоб “прийти до синтезу шляхом аналізу”, а втор поставив за мету: визначити важливі проблеми та накреслити шляхи їхнього вирішення, зображуючи характерних представників цього суспільства.

Проблема морального вибору в соціальному і філософському аспектах (Л.Толстой “Анна Кареніна”)

Л.Толстой – велика російська душа, світоч, що для багатьох своїх читачів у світі стає дороговказом у виборі життєвих доріг. Твори Л.Толстого стають потрібними кожному поколінню, бо в них відчувається дихання життя, спалах і щем молодості, твереза іронія, безпощадна прозорливість, відчуваються сумніви про смерть, мрії про братську любов і мир між людьми, грізні звинувачення фальшивої цивілізації. Твори цього письменника стають власними надбаннями душі багатьох читачів через реалізм. Герої творів Л.Толстого стали не тільки літературним явищем, мільйонам читачів вони явили взірець складного і прекрасного духовного життя.

Пошук правди, рух людської свідомості, за Толстим, - це більш важливі історичні події, ніж політичні пристрасті й інтриги. Тому більшість його героїв зображені в розвитку, на шляху до “своєї правди”. Це шлях відкриттів й розчарувань, шлях кризовий і драматичний. Такий шлях в романі “Війна і мир” проходять Андрій Болконський, П’єр Безухов, Наташа Ростова і Марія Болконська. Улюблені герої роману Толстого – носії високих духовних цінностей. У 1845-77 рр. письменник створив роман “Анна Кареніна”, в якому відбилися соціально-філософські проблеми життя суспільства тієї епохи. Головною думкою у цьому романі для автора була “думка сімена”. Сім’я для Толстого – одна з непересічних людських цінностей. Не випадково Левін, а його прізвище створено від імені письменника, думає перш за все не про майбутню дружину, а про майбутню сім’ю. В романі кілька сімейних пар: Анна-Каренін, Доллі-Облонський, Кіті-Левін. У кожній з них – свої проблеми: драматичність в Облонських повсякденність в Левіних, катастрофічні в Кареніних. На думку письменника, сім’я тримається не тільки завдяки коханню, але й дітям. Саме вони стають мірою прагнень та вчинків в персонажів. Трагічна доля Анни Кареніної: вона зробила свій вибір між дитиною і коханим. Не змогла вона відчути повного щастя з Веронським, залишивши сина. І

<< назад    вперед >>

© 2006. Все права защищены.