Формування духовних цінностей у школярів в процесі навчання географії.
З досвіду роботи вчителя географії
Не учні у мене, а очі: відкриті, всевидячі, чисті. Не учні у мене, а серце у сяйві тепла променистім.
Не учні у мене, а мудрість добута віками народом.
Ми йдем в 21 століття, немов у Карпати походом.
Я вчуся у них підніматись, наповнююсь їхнім багатством.
І зустріч із ними здається маленьким духовним царством.
Сьогоднішні мої учні - цвіт суверенної нації і незалежної соборної України, плекання і захист якої в 21 столітті здійснюватимуть саме вони. Моє завдання - допомогти їм підготуватись до цієї святої справи.
Тим часом занепокоєння викликає стан їхнього морального і фізичного здоров’я, їхні життєві цінності та інтереси, уподобання та орієнтири, спосіб життя, чистота помислів і вчинків, екологія інтелекту, душі, тіла, а також світогляду, моралі, культури.
Не заперечуючи важливість знань, згоджуюся з педагогом – гуманістом Дж. Локком, який сказав: ”Мудра людина, людина доброчесна безкінечно вище великого вченого. Без духовних задатків люди, не дивлячись на чини, ранги, звання, стають ще більш дурними”.
Дуже хочу, щоб мої вихованці були здоровими і життєрадісними. Що можу для цього зробити? Пошуки привели до нетрадиційних в педагогіці джерел. Практичне випробування на собі методик психотренінгу, інсайдів, медитацій дали результат. Вчу дітей бачити і відчувати зв'язок тонких матерій-енергій людського тіла, планети і всесвіту. Показую, що мало турбуватись про здоров’я свого тіла, адже хвороби в ньому тільки закінчуються. Починаються вони значно глибше, в наших душах. Неминучість їх залежить від нашого духовного рівня. Отже, здоровою може бути тільки людина духовна. Що ж таке духовне людство? Це наступний етап розвитку людської цивілізації після “Людини розумної”. Духовна людина матиме чисту душу, сприйматиме тонше вібрації, житиме в тоншому плані. Тепер настав перехідний період і ми маємо можливість вибору. Звідси важливість ролі вчителя географії як особистості, як вихователя.
Основний принцип роботи - від педагогіки заходів - до особистісної спрямованості виховання. Це означає, по-перше, виховати особистість. А особистість визначається тим, що і як людина цінить, знає, творить, з ким і як спілкується, які її потреби і як вона їх задовольняє. По друге, - орієнтація на кожного учня.
Наголос на “я” на основі психологічних діагностик в 5 класі та психолого- педагогічних спостережень впродовж всього навчання. Проникнення в душевний світ дитини є тонкою і цікавою справою, яка при вдалому використанні дає неоціненний ефект. По третє, тільки особистість може виховати особистість.
Це вимагає постійного самовдосконалення, розширення інтересів. Мені допомагають захоплення шахами, туризмом, музикою, малюванням, віршуванням .
В складній і багатогранній роботі вчителя виділяються кілька основних видів діяльності, спрямованих на вдосконалення особистості.
Вивчення учнів - необхідна умова індивідуалізації виховного процесу. В міру можливості визначаю рівень біологічної та генетичної програми дитини, але особливу увагу звертав на визначення індивідуальності, тобто реальності наслідків вибору та особистої відповідальності за свою поведінку.
Організація класного колективу – обов’язковий елемент створення оптимальних умов для успішного розв’язання навчально-виховних завдань .
Співпрацю з іншими вчителями - предметниками можна назвати успішною, якщо вдається завчасно розкрити психологічні передумови певних ситуацій. Скоординована діяльність усіх заінтересованих осіб значно покращує функціонування колективу.
Організація виховного процесу в позакласній роботі є частиною діяльності вчителя географії. Позакласні заняття проходять у формі тематичних годин, круглих столів, усних журналів, дискусійних клубів. Вважаю дуже ефективними зустрічі з цікавими людьми. Вони несуть пізнавальне навантаження, створюють емоційне піднесення, справляють позитивний моральний вплив. Серед найбільш пам’ятних - зустріч з сім’єю Жигалюків, які повернулися з Сибіру через 45 років; заслуженим лісоводом України В.Юрченком, який створив тисовий резерват; представниками української діаспори в Австралії; чемпіоном світу з шахів серед юнаків Р.Слободяном і т.д. Позакласні години у формі конкурсів дають можливість учням проявитися і реалізувати свої здібності і інтереси (інтелектуальні ігри, КВК та ін.), моральні якості (“Панна”, “Дружні секрети”), фізичну вправність (“Веселі старти”, “Козацькі забави”, “Майбутній воїн”).
Взірцем поєднання різносторонніх знань може бути план заняття краєзнавчого гуртка.
Тема : “Пий воду з криниці своєї...”
Книга приповістей Соломонових
Мета: формувати духовн