На главную   Контакты   Поиск   Карта сайта   Ссылки 
рефераты
 

Творчість Бориса Олійника (реферат), стр. 1

Реферат

на тему:

„Творчість Бориса Олійника”

БОРИС ОЛІЙНИК

(Народився в 1935 році)

Коли вже народився ти поетом,—

За все відповідай у цім житті.

Борис Олійник

Він належить до покоління поетів, яких називають шістдесятниками. Справді, на початку 60-х років слідом за Дмитром Павличком та Ліною Костенко почувся і його го­лос у злагодженому хорі Івана Драча, Василя Симоненка, Миколи Вінграновського, Володимира Коломійця, Ірини Жиленко, інших молодих та завзятих, які стали сівачами на ниві красного письменства.

Дитинство Бориса Ілліча Олійника, який народився 22 жовтня 1935 року, минало в селі Зачепилівці на Пол­тавщині. Війна поклала суворі рубці на дитячі літа Олійника та його ровесників. Батько майбутнього поета загинув на фронті.

Рано полюбив хлопець художню літературу. Ще учнем п'ятого класу побачив свого вірша в районній газеті, а зго­дом став її активним позаштатним співробітником.

Закінчивши Новосанжарську середню школу, Олійник у 1953 році вступив на факультет журналістики Київсько­го державного університету. Студент віддавався улюбле­ній літературній роботі, друкував вірші в республікан­ській пресі. На Всеукраїнському поетичному конкурсі 1957 року його твори зайняли перше місце.

Чимало творів Олійника мають конкретних адресатів. Цією увагою до змалювання образів реально існуючих су­часників позначена вже перша його збірка «Б'ють у крицю ковалі» (1962). У вірші, що дав назву книжці, опоетизова­но ковальську працю як вісника добрих перемін у житті людей і в природі.

Його друга збірка «Двадцятий вал» відзначена респуб­ліканською літературною премією імені М. Островського

(1964), а книга «Стою на землі» — Державною премією СРСР (1975).

Кожна нова книжка Олійника — свідчення росту його художньої майстерності. Збірки «Сива ластівка» (1979), «У дзеркалі слова» (1981) та поема «Дума про місто» (1982) удостоєні Державної премії Української РСР їм. Т. Шевченка (1983). Вірші перекладені багатьма мовами.

Понад двадцять оригінальних поетичних книг — такий доробок Б. Олійника. Творчий процес його триває. В орбіті тематичних і проблемних зацікавлень поета з самого по­чатку його творчої діяльності знаходимо вірші про єдність поколінь, братерство народів, про невсипущу працю на­ших людей, їхню пам'ять і духовне багатство, трудові й ратні подвиги. Не байдужий Олійник і до вічних тем — життя і смерті, кохання, любові й пошани до історичного минулого, до матері й дитини... Віршам і поемам Олійника властиве прагнення глибоко проникати в соціально-полі­тичні, філософські проблеми, які хвилюють суспільство.

Тему спадкоємності людського духу, взаємозв'язку ми­нулого і сучасного Олійник успішно розробляє у багатьох творах.

Поезія «Батьки і діти» — це ніби монолог сина, який запевняє своїх батьків і дідів:

Між нас не ляжуть вирвами роки,

Бо ваша кров пульсує в нашій долі...

Батьки і діти... Діти і батьки...

Нам нічого ділить на спільнім полі.

Образні деталі підкреслюють думку про спільність і не­подільність інтересів молодшого і старшого поколінь лю­дей. Для батьків і дітей дорогі й священні «вічна Тарасова мука», «шабля незагублена Сіркова і Лисенкова дума неземна», кортеж тополь по Україні... Це — «все бать­ківське, але й синівське — теж!»

Цей мотив готовності молодих успадкувати і розвинути далі традиції попередників, шанувати пам'ять тих, що, б'ючись за Вітчизну, «спіткнулись об кулі»,— в багатьох творах поета.

    

© 2006. Все права защищены.