На главную   Контакты   Поиск   Карта сайта   Ссылки 
рефераты
 

Інтеграційні процеси в світовому господарстві (реферат), стр. 1

Тема : ІНТЕГРАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ В СВІТОВОМУ ГОСПОДАРСТВІ.

План.

1.Європейські інтеграційні процеси.

2.Економічна інтеграція у Північній та Південній Америці.

3. Інтеграційні процеси Азії та Африки.

4. Роль ООН в розвитку загальносвітової економічної інтеграції.

Література:

І.М.Школа В.М.Козменко“Міжнародні економічні відносини “Чернівці “Рута” 1996 ст.187-195.

В.В.Козик Л.А.Панкова“Світове господарство та міжнародні економічні відносини” ст. 63-73.

О.В. Гаврилюк А.П. Румянцев “Економічна інтеграція в сучасному світі” Київ 1995.

1.Європейські інтеграційні процеси.

Ось уже декілька десятків років світ слідкує за інтеграційними процесами, що відбуваються в Західній Європі, де вони набули найдовершеніших форм. Європейський ЕкономічнийСоюз(входить16країн,заснований1957р.) є найбільш розвинутим інтеграційним угрупуванням світу, на яке припадає 23% світового виробництва і 40% світової торгівлі.

Фактори створення ЄС:

1.Просторова близькість країн.

2.Обмеженість ресурсів.

3.Розвиток транспортних мереж.

4.Взаємопроникнення капіталу.

5.Протистояння конкурнтному засиллю з боку економік США і Японії.

6.Політичне протистояння США і особливо соціалістичному табору.

У рамках ЄС повинні бути введені єдині: громадянський паспорт, валюта, система стандартів, система комунікацій та транспорту, спільна митна система та податки.

Головна особливість існування і функціонування ЄС полягає в тому,що його органи (Рада Міністрів, Європарламент, Суд ЄС, Європейський інвестиційний банк, КомісіяЄС) наділені повноваженнями на прийняття, з ряду питань, ухвал, які мають безпосередню обов”язкову силу для країн-учасниць.

Другою за часом існування та за результатами діяльності є Європейська асоціація вільної торгівлі(ЄАВТ), створеної в 1960році 6 країнами з метою полегшення і розширення торгівлі між своїми членами. Діяльність ЄАВТ відрізняється від ЄС такими характерними рисами:

-суверенні права країн-учасниць і відсутність наднаціональних інституцій.

-вільна зовнішньоекономічна політика з третіми країнами, тобто не існує єдиного митного тарифу.

-режим вільного безмитного обігу діє лише для промислових товарів.

-відсутність устремлінь до утворення економічного союзу, або ще більшої інтеграції.

У Центральній та Східній Європі зародилися і інші інтеграційні угрупування: Чорноморське екномічне співробітництво, Союз Балтійських держав, СНД, Дунайсько-Адріатичне угрупування, Карпатський Єврорегіон.

2.Економічна інтеграція у Північній Америці.

Один з найбільших і найбагатших об”єднаних ринків склався у Північній Америці після об”єднання національних ринків США, Канади та Мексики – Північноамериканська зона вільної торгівлі(НАФТА) підписана в 1989році, а в 1994році перетворилась в союз трьох держав. Створена для заохочення збільшення торгівлі і інвестицій між партнерами по НАФТА, Угода містить грандіозний план знищення тарифів і скорочення нетарифних бар'єрів поряд з докладними положеннями по веденню бізнесу в зоні вільної торгівлі де записані правила, що стосуються інвестицій, послуг, інтелектуальної власності,конкуренції і пересування ділових людей через кордони.

Однак, що більш важливо, НАФТА і його попередник, Канадсько-американська Угода про вільну торгівлю (FTA) стимулювали значний прогрес у продуктивності і спеціалізації в економіці країн-учасниць. НАФТА володіє чіткою організаційною структурою. Центральним інститутом НАФТА є Комісія з вільної торгівлі, у яку входять представники на рівні міністрів торгівлі від трьох країн-учасниць. Комісія спостерігає за здійсненням і подальшою розробкою Угоди і допомагає вирішувати суперечки, що виникають при інтерпретації Угоди. Вона також спостерігає за роботою більш ніж 30 комітетів і робітників груп НАФТА.

В даний час велика частина торгівлі, здійснюваної в Північної Америці, відбувається відповідно до чітких і сталих нормам НАФТА і Всесвітньої організації торгівлі (ВТО). Уже починаючи з 1995 року почалися розмови про приєднання Чилі до НАФТА.

Вигода від інтеграції для:

США – забезпечення глобальної конкурентоспроможності за рахунок об”єднання природних ресурсів Канади і дешевої робочої сили Мексики.

Канада – необхідність участі в глобальній інтеграції, розширення доступу канадських товарів на мексиканський ринок та ринки ккраїн Латинської Америки.

Мексика – величезний приплив капіталів США та Канади, створення нових підприємств, підвищення зайнятості та технологічного рівня виробництва.

Інтеграційні формуваня Латинської Америки.

Найбільшим за економічними показниками та за територіаним охопленням є угрупування – Латиноаме

    вперед >>

© 2006. Все права защищены.