держави в контексті геополітики зовнішньополітичних блоків, прогнозуванню можливих процесів циркуляції елітних груп в Україні, визначенню носіїв національної і соціальної свідомості.
Представниками народницького напряму в українській політичній науці були М. Грушевський (до його повернення в Україну). Р. Лащенко і С. Шелухін. Вважаючи найвищим критерієм історичної оцінки народний добробут і народоправство, вони досліджували історію українського народу як окремої культурно-етнічної одиниці, ідею можливих федерацій його з іншими народами, питання демократичних традицій в Україні, історико-правних підстав українського народу мати свою власну республіканську державу. Народницька ідеологія учених-емігрантів відрізнялася від поглядів народників XIX — початку XX ст. перш за все підвищеним інтересом до історії української державності, форм українського державного будівництва.
Учені-народники, розробляючи свої концепції державності України, еклектично поєднали і методологічно трансформували на український грунт методи пізнання, які використовували народники XIX ст. і М. Драгоманов, соціальну теорію солідарності Е. Дюркгейма та психологічну концепцію В. Вундта (М. Грушевський), ідеї російської філософії природного права, ліберальної політико-правової школи в Україні та західноєвропейські федералістичні теорії правової держави (Р. Лащенко, С. Шелухін).
Досліджуючи психологічні характеристики російського, українського, польського та інших народів Європи, форми державних союзів стосовно різних етапів життя України, вчені-народники обгрунтували теорії федералістичної традиції в Україні і можливість федеральних об'єднань з тими країнами, з якими вона підтримувала історичні зв'язки, зокрема з Литвою та Білорусією (М. Грушевський), Росією (Р. Лащенко), з чехами, словенцями, сербами, словаками, хорватами (С. Шелухін). Народники вважали, що федерація у тій чи іншій формі лише сприятиме зміцненню української державності. Основні підвалини, на яких має будуватися українська державність, — це опора на власні, історично притаманні українському народові цінності — народоправство, демократизм, безкласовість, розуміння народу як територіального об'єднання усіх громадян, що проживають в Україні, незалежно від їхньої національної, партійної і класової приналежності, віросповідань і мов. Народники вважали, що право народу взагалі і кожної окремої людини зокрема є вищим від права держави, обгрунтовували примат інтересів трудового народу в Україні, який, на їхню думку, був єдиним представником української нації, домінанту визволення праці від експлуатації капіталу, переважання соціальних інтересів мас над національними.
Орієнтуючись у справі побудови української державності в основному на Наддніпрянську Україну, вчені народницького напряму в своїх концепціях визначали людину як самостійну самоцільну вартість і звинувачували у відсутності української державності сусідні країни (в основному Росію і Польщу), доводили, що український визвольний рух, його історія є неповторними, підкреслювали необхідність опори в майбутньому державному будівництві в Україні на власний політичний досвід і власні традиції. Па їхню думку, найбільш сприятливою формою державного правління в - Україні, в силу історичних особливостей і традицій, психологічних характеристик та орієнтацій українського народу, має бути президентська або парламентська республіка.
Представниками консервативного напряму в українській політичній науці були професори В. Липинський, С. Томашівський, В. Кучабський. Дослідження цих учених, які розробляли теорію державності України на основі історичних екскурсів, бажаючи тим самим довести необхідність саме монархічного ладу для України і обгрунтувати його правоправність, оформились у науково завершені концепції вже переважно в еміграції. Українські консерватори практично повністю відходять від методів та ідей учених-народників.
Учені консервативного напряму, розробляючи свої концепції, методологічно використали і трансформували на український грунт західноєвропейські теорії еліти (Г. Моска, В. Парето, Р. Міхельс). Разом з тим В. Липинський при обгрунтуванні своєї теорії еклектично поєднав ідеї польської консервативної історико-політичної школи (Й. Шуйський, В. Калинка, С. Тарнавський, В. Яворський), німецької політичної історії (Л. фон Ранке), ранні теорії соціального конфлікту (Л. Гумплович, Ф. Оппенгеймер, Г. Ратценгофер), західноєвропейський раціоналізм кінця XIX ст. (М. Вебер). Концепція С. Томашівського поєднала в собі, окрім впливів М. Драгоманова, В. Липинського, і Л. фон Ранке, елементи західноєвропейської прагматично -релятивістської філософії (У. Джеме, О. Шпенглер), італійського національного клерикалізму (Г. Ферреро, Д. Мацціні), теорію циклізму (Р. Віппер). На концепції В. Кучабського позначилися ідейні впливи його вчителів В. Липинського і Ф. Мейнеке, а також світоглядні позиції С. Томащівського, німецьких геополітиків Ф. Рацеля та Р. Челле