На главную   Контакты   Поиск   Карта сайта   Ссылки 
рефераты
 

Україна в першій світовій війні (реферат), стр. 1

УКРАЇНА В ПЕРШІЙ СВІТОВІЙ ВІЙНІ

Першу світову війну ретельно вивчають на уроках Всесвітньої історії. Ця війна розпочалася в серпні 1914 p., завершилась в листопаді 1918 р. В ній брали участь 36 держав світу. На фронтах Першої світової війни загинуло понад 10 млн. чоловік.

Як було розв'язано Першу світову війну

· Між європейськими державами існували гострі територіальні суперечності.

· Наприкінці XIX — на початку XX ст. склалися два ворогуючих союзи держав — Антанта і Троїстий союз.

· До Троїстого союзу (створений в 1882 р.) увійшли Австро-Угорщина (ця держава виникла наприкінці XIX ст.), Німеччина, Італія.

· В Антанту (створена в 1904-1907 pp.) увійшли. Росія, Англія, Франція.

· Основною метою Антанти і Троїстого союзу був територіальний перерозподіл світу.

· В липні 1914 р між Сербією і Австро-Угорщиною розпочалась війна Росія — союзник Сербії — обіцяла підтримати останню. Німеччина використала це як привід, аби оголосити війну Росії (що відбулося 1 серпня) 3 серпня Німеччина оголосила війну Франції. 4 серпня Англія оголосила війну Німеччині. Австро-сербська війна незабаром перетворилась на світову.

Українські землі в стратегічних планах ворогуючих держав набули важливого значення. Напередодні Першої світової війни вони знаходились у складі Австро-Угорської і Російської імперій.

Воєнні дії на території України в 1914 р.

· Російські війська Південно-Західного фронту в серпні-вересні здійснили наступ в Галичині і Північній Буковині (Галиційська битва), зайняли Східну Галичину І Північну Буковину з їх центрами—Львовом і Чернівцями.

· Австрійські війська зазнали тяжких втрат (400 тис. вбитими, 380 гармат).

· В боях відзначилися мужністю і відвагою українські січові стрільці, які захищали Ужо­цький перевал Карпатських гір, міста Бори­слав, Дрогобич, Стрий.

Мирне населення Галичини і Буковини не чинило опору російським військам і часто зустрічало їх хлібом-сіллю Настрій людей почав змінюватися, коли на цих землях було створено Галицько-Буковинське губернаторство на чолі з графом Бобринським і генералом Треповим. Почалися репресії: арешти, закриття громадських організацій, переслідування українофілів. Вводилися обмеження на викорис­тання української мови. Було заарештовано і вивезено до Суздаля митрополита греко-католицької церкви Андрія Шептицького. Цю політику царату щодо українців відомий російський громадсько-політичний діяч, де­путат Державної думи П.МІлюков назвав "європейським скандалом".

Австро-Угорщина проводила ще більш жорстоку політику на українських землях. Чинилися розправи без суду та слідства, тільки за підозрою в державній зраді, співчутті до Росії.

Воєнні дії на території України в 1915-1917 pp.

· Зруйнувавши фортецю Перемишль, російська армія вийшла на основні перевали Карпат (весна 1915 p.).

· Почалися запеклі бої (в них брав участь і легіон УСС) за гору Маківка. В травні 1915 р. російські війська захопили гору.

· В червні 1915р. розпочався загальний відступ російських військ. Восени 1915 р. російські вій­ська закріпилися на лінії Кам'янець-Подільський —Тернопіль—Дубно.

· Навесні 1916 р. з цього ж району розпочалася наступальна операція, що набула назву Брусиловського прориву (за прізвищем головнокома­ндуючого фронтом генерала О.Брусилова). У ході цього наступу російські війська знову увійшли до Чернівців, Коломиї, Луцьку, Бродів. На цьому значні наступальні операції на тере­нах України припинилися.

· У ході воєнних дій 1914-1916 pp. легіон УСС значно скоротився через втрати. В 1916 р. полк УСС, що виконував бойове завдання під Тернополем, був оточений переважаючими силами противника Лише 150 бійців вийшли з оточення; їх було відправлено на Волинь, де вони почали працювати, в основному вчителями.

В роки Першої світової війни українська інтелігенція очолювала різні громадські товариства і комі­тети допомоги постраждалим від війни. На територіях України, що знаходились під владою Росії, діяли "Союз міст" (Міський союз), "Земський союз", "Товариство допомоги населенню Півдня Росії, що постраждало від воєнних дій".

Поповнення кількісного складу Центральної Ради

Серед 882 депутатів ЦР були члени всіх партій, громадських організацій, представників міст і губер­ній, селян, солдат, робітників, вчителів, буржуазії, обраних на різних з'їздах і конференціях. Мільйони громадян України брали участь у виборах членів ЦР.

Все це давало підстави вважати Центральну Раду представницьким органом влади в Україні (парламентом). Але на такому статусі ЦР восени 1917 р. наполягала тільки УНП.

Головою ЦР на Українському Національному Конгресі було обрано М. Гру шевського (квітень 1917 р.)

М.Грушевський — відомий політичний д

    вперед >>

© 2006. Все права защищены.