На главную   Контакты   Поиск   Карта сайта   Ссылки 
рефераты
 

Данилевський Григорій Петрович. Життя і творчість (реферат), стр. 2

події трилогії. Один з деяких у російській критиці апологетів Данилевського, П. Сокальский , ґрунтуючись на другорядних, по суті, подробицях і епізодах трилогії, вбачає в ній "поезію боротьби і праці". Сам автор, у ліричних відступах і постійному прирівнюванні Новоросії до "штатів по Міссісіпі", дуже ясно виявляє прагнення додати набувним подвигам своїх героїв характер протесту проти кріпак апатії, мертвим кільцем що охопило і пана, і мужика.

Не слід забувати, що трилогія Данилевського була задумана і частиною навіть написана в ту епоху, коли діловитість, як протиотрута відсталості, спокушала самих великих письменників наших (Штольц Гончарова). Не дивно, що і другорядному таланту Данилевського не удалося виділити в погоні за наживою елементи щиросердечного пориву до сильного і яскравий: спекулятори його тільки спекуляторами і залишилися. Замість "поезії боротьби і праці" набагато вірніше вбачати в трилогії, разом із критикою 60-х років, одну тільки "художню етнографію". У "Дев'ятому валі" Данилевський, в особі Ветлугіна, зробив спробу прямого апофеозировання "ділового" людини; але цього разу вийшло щось до такого ступеня безжиттєве, що самі гарячі захисники Данилевського визнали спробу безумовно невдалої. Історичні романи Данилевського уступають художньо-етнографічним добуткам його по свіжості і насназі, але вони набагато зрелее по виконанню: у них менше характерної для Данилевського квапливості, і прагнення до ефектності не йде далі бажання схоплювати яскраві риси епохи.

Писав Данилевський свої історичні романи, майже винятково присвячені 2-й половині XVIII сторіччя, з великою старанністю і з прекрасною підготовкою. Він був великий знавець XVIII в. не тільки по книгах, але і по живих сімейних переказах, повідомленим йому розумною і талановитою матір'ю. Окремі особистості, як і в побутових романах, мало йому вдаються, але загальний колорит він схоплює вдало. Кращий з історичних романів Данилевського - "Чорний рік"; особистість Пугачова вийшла недостатньо яркою, але розуміння психології мас місцями доходить до щирої глибини.

До числа найменш удалих романів Данилевського належить "Спалена Москва", де суперництво з Толстим виявилося занадто небезпечним. Зібрання творів видане в 1876 р., 9-і видання в 1901 р. - См. Трубачев, передмова до 6-му видання; Сокольский, "Російська Думка" (1886, XI - XII); Венгеров , "Джерела Словника російських письменників". С. Венгеров.

Використана література:

1. Зарубіжна література. – К., 2000.

2. Література ХІХ-ХХ століття. – К., 1998.

<< назад    

© 2006. Все права защищены.